Utrata prawa jazdy za punkty karne

Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 05 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1210, ze zm.) kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która kierując pojazdem popełniła naruszenie przepisów ruchu drogowego stwierdzone mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, otrzymuje punkty odpowiadające temu naruszeniu z dniem uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Natomiast naruszeniu odpowiada określona liczba punktów w skali od 1 do 15 w zależności od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i wagi naruszenia. Istotne jest, że podczas popełnienia jednocześnie kilku naruszeń punkty te podlegają sumowaniu. Jednak osoba może otrzymać podczas jednej kontroli maksymalnie 15 punktów.

Punkty karne dzielimy na tymczasowe oraz aktywne. Tymczasowe to punkty za które kierowca nie przyjął mandatu i toczy się postępowanie karne dotyczące naruszenia, za które przyznano wskazane punkty. Natomiast aktywne punkty to punkty, które widnieją na koncie kierowcy na skutek przyjętego mandatu lub wydanego orzeczenia w sprawie danego naruszenia. Kierowca może mieć na koncie maksymalnie 24 punkty, a w sytuacji gdy posiada prawo jazdy krócej niż 1 rok, to limit wynosi 20 punktów.

Istotne jest, że od 17 września 2023 r. kasowanie punktów karnych za dane naruszenie następuje po upływie 12 miesięcy od daty opłacenia mandatu za popełnione wykroczenie. Punkty karne możemy sprawdzić poprzez aplikację mObywatel 2.0 ewentualnie na komisariacie policji po okazaniu dokumentu tożsamości dyżurnemu.

Dodatkowo należy pamiętać, iż obecnie, ponownie, istnieje możliwość uczestniczenia w kursach redukujących punkty karne z konta. Kursy organizowane są przy Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, kosztują ok. 1000 zł, szkolenie trwa 10 pełnych godzin lekcyjnych i można zredukować 6 najstarszych punktów karnych. Do takiego kursu można przystąpić raz na 6 miesięcy. Dodatkowo osoba, która chce uczestniczyć w takim kursie, musi posiadać prawo jazdy przez okres co najmniej 1 roku.

W sytuacji gdy kierowca posiadający prawo jazdy co najmniej 1 rok przekroczy 24 punkty karne, zmuszony jest do poddania się badaniu psychologicznemu oraz ponownemu sprawdzeniu kwalifikacji. Po uzyskaniu zaświadczenia od psychologa kierowca udaje się do właściwego starostwa, gdzie tworzony jest Profil Kandydata na kierowcę ze wzmianką, że jest to ponowne sprawdzenie kwalifikacji. W rzeczywistości ponowne sprawdzenie kwalifikacji to ponowne podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego w WORD. Osoba taka nie musi odbywać kursu na prawo jazdy, ale ma tylko jedno podejście. W sytuacji braku pozytywnego przejścia egzaminów uprawnienia cofane są przez starostę. Istotne jest, że jeżeli posiadasz prawo jazdy krócej niż 1 rok i przekroczyłeś limit 20 punktów, to twoje uprawnienia zostaną natychmiast cofnięte.

Jeżeli masz dodatkowe pytania to zapraszam do kontaktu.
Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy Prawo o adwokaturze! Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

Skip to content